NEWS

 

Preliminary Entry List & Schedule Qld Masters Championships/Oly in the Outback

 

2020 Queensland Masters Championships in conjunction with Oly in the Outback 14-15 March 2020

Hosted by Saints Weightlifting Club at: Miles High School MPA, Pine Street, Miles.

 

Session:

Weigh-in Start

Weigh-in Finish

Competition Start

Saturday

 

 

 

1 Open F (11)

7.00am

8.00am

9.00am

2 Platform 1 Open M (10)

9.00am

10.00am

11.00am

2 Platform 2 Modified competition M & F (9)

10.00am

10.30am

11.00am

3 Masters W (11)

75-79, 70-74, 65-69, 60-65, 55-59 Age groups

11.00am

12.00pm

1.00pm

4 Masters M (7)

70-74, 65-69, 60-64 Age groups

1.00pm

2.00pm

3.00pm

5 Masters W (12)

50-54, 45-49 Age groups

 

2.30pm

3.30pm

4.30pm

Sunday

 

 

 

6 Masters M (11)

55-59, 50-54, 45-49 Age groups

7.00am

8.00am

9.00am

7 Masters F (10)

40-44 Age group

9.00am

10.00am

11.00am

8 Masters M (8)

40-44 Age group

11.00am

12.00pm

1.00pm

9 Masters F (9)

35-39 Age group

12.30pm

1.30pm

2.30pm

10 Masters M (8)

35-39 Age group

2.00pm

3.00pm

4.00pm

 

 

SESSION 1 Weigh-in 7.00-8.00am Start 9.00am

Lot no.

Name

 

YOB

Age Group

Club

Entry total

41

Amity Salisbury

F

2003

Youth

Saints

102

42

Katie Ward

F

2004

Youth

Milton

104

54

Tanya Eames

F

1987

Senior

Toowoomba

125

59

Sophie  Bourne

F

2002

Junior

Saints

115

81

Christine Reid

F

1992

Senior

Sunshine Coast

175

114

Chelsea Nicoll

F

1998

Senior

Sunshine Coast

120

185

Kylie Salisbury

F

2002

Junior

Saints

139

189

Siobhaun Hahn

F

2001

Junior

Saints

100

196

Danielle Bentley

F

1986

Senior

Ipswich Weightlifting

100

203

Chloe Kerwick

F

1996

Senior

Saints

173

262

Jessica Ryder

F

1991

Senior

Sunshine Coast

90

SESSION 2 (PLATFORM 1) Weigh-in 9.00-10.00am Start 11.00am

36

John Kuhl

M

1994

Senior

Saints

185

92

Andrew Taylor

M

1988

Senior

Saints

230

121

Mitchell Daniels

M

1997

Senior

Sunshine Coast

244

131

Luke Bidgood

M

2004

Youth

Saints

144

231

James Pakchung

M

1993

Senior

Unattached

195

238

Angus Ward

M

2003

Youth

Milton

216

239

Jakob Daniels

M

1995

Senior

Sunshine Coast

283

248

Henry Bourne

M

2003

Youth

Saints

144

263

Chevy Sukkar

M

1992

Senior

Ipswich Weightlifting

285

297

Liam Hanlon

M

1996

Senior

Southside Storm

135

SESSION 2 (PLATFORM 2) Weigh-in 10.00-10.30am Start 11.00am

113

Nate Thorley

M

2008

U15

Ipswich Weightlifting

50

158

Amelie Graham

F

2008

U15

Ipswich Weightlifting

45

174

Addison Jeffries

F

2008

U15

Ipswich Weightlifting

55

182

Olivia Coker

F

2008

u15

Ipswich Weightlifting

60

244

Summa Salisbury

F

2011

U15

Saints

30

256

Daniel Teece

M

2005

U15

Saints

30

272

Lawson Solofa

M

2013

U15

Ipswich Weightlifting

30

292

Selina Richards

F

2008

U15

Saints

62

302

Helena  Hanlon

f

2009

U15

Southside Storm

31

SESSION 3 Masters Championships Weigh-in 11.00-12.00pm Start 1.00pm

F64

105

Lesley Moyle

F

1945

Master

75-79

Cougars

64

 

F55

237

Valerie Silver

F

1949

Master

70-74

Unattached

55

 

F55

24

Julie Davis

F

1952

Master

65-69

North Brisbane

62

 

F59

65

Colleen Duplock

F

1954

Master

65-69

North Brisbane

65

 

F59

 

Merryn Hillhouse

F

1955

Master

65-69

Milton

79

Pending exemption

F71

99

Meg Emerton

F

1953

Master

65-69

Cougars

96

Exemption

F71

298

Margaret Lees

F

1952

Master

65-69

Unattached

40

Exemption

F55

139

Maree Davidson

F

1960

Master

60-64

BIMSC

76

 

F64

 

Coral Quinell

F

1957

Master

60-64

Milton

86

Pending exemption

F71

169

Leandra Miscamble

F

1956

Master

60-64

Burleigh Barbell

82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F59

3

Ellen Willis

F

1965

Master

55-59

Burleigh Barbell

98

 

F64

76

Diana Loy

F

1965

Master

55-59

Unattached

105

 

F71

30

Sue Cox

F

1961

Master

55-59

North Brisbane

90

 

F71

282

Linda Skerman

F

1965

Master

55-59

North Brisbane

109

 

F76

223

Bronwyn Hitchener

F

1962

Master

55-59

Toowoomba

120

 

 

SESSION 4 Weigh-in 1.00-2.00pm Start 3.00pm

M89

100

Ludek Prokes

 

M

1949

Master

70-74

Unattached

70

M81

227

Don Taylor

 

M

1950

Master

70-74

Saints

30

M81

261

Ron Fraser

 

M

1954

Master

65-69

Burleigh Barbell

170

M81

16

Greg Hobl

 

M

1960

Master

60-64

Toowoomba

150

M89

279

Barry Harden

 

M

1959

Master

60-64

Sunshine Coast

140

M102

166

Stephen Johnstone

 

M

1958

Master

60-64

Unattached

165

M109

201

Barry Dolan

 

M

1959

Master

60-64

Saints

112

 

 

SESSION 5 Weigh-in 2.30-3.30pm Start 4.30pm

F59

215

Katja Jensen

F

1970

Master

50-54

Dungeon Barbell

107

Exemption

F81

101

Nicole Swanson

F

1970

Master

50-54

Olypower

111

 

F81

274

Sandra Branson

F

1967

Master

50-54

Stay True

96

 

F49

126

Lisa Souter

F

1973

Master

45-49

Toowoomba

76

 

F55

234

Sonia Stenhouse

F

1971

Master

45-49

Saints

90

 

F64

102

Bernadette Porter

F

1975

Master

45-49

Whitsunday

96

Exemption

F64

156

Michelle Kinnane

F

1971

Master

45-49

North Brisbane

81

 

F71

21

Paige Neal

F

1975

Master

45-49

Jimboomba Barbell

120

 

F71

110

Rachel Munyard

F

1971

Master

45-49

BIMSC

72

 

F71

138

Leanne Knox

F

1972

Master

45-49

Whitsunday

100

Exemption

F71

253

Rachael Robinson

F

1974

Master

45-49

Cougars

155

 

F76

130

Malgorzata Soroka

F

1973

Master

45-49

Stack City

126

 

F81

26

Robyn Morgan

F

1973

Master

45-49

Up Lift

141

 

F81

60

Claylia Ward

F

1973

Master

45-49

Milton

60

 

F81

119

Olivia Walker

F

1972

Master

45-49

Unattached

120

Exemption

F87

27

Stephanie Kirk

F

1974

Master

45-49

Townsville Barbell

106

Exemption

F87+

49

Tania Lindsay

F

1971

Master

45-49

Jimboomba Barbell

95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SESSION 6 Weigh-in 7.00-8.00am Start 9.00am

M96

77

Peter Thomsen

M

1964

Master

55-59

North Brisbane

170

 

M96

143

John Beavers

M

1961

Master

55-59

BIMSC

126

 

M96

145

Edward Stenhouse

M

1964

Master

55-59

Saints

110

 

M96

191

Michael Brennan

M

1961

Master

55-59

Whitsunday

140

 

M109

19

Scott Mark

M

1964

Master

55-59

Sunshine Coast

140

 

M81

85

Gary Thompson

M

1967

Master

50-54

Unattached

140

Exemption

M89

137

John Hanlon

M

1966

Master

50-54

Southside Storm

135

 

M96

9

James Mildren

M

1967

Master

50-54

Dungeon Barbell

178

Exemption

M102

75

Ross Murray

M

1969

Master

50-54

Milton

200

 

M109

52

Peter Foster

M

1967

Master

50-54

Southside Storm

175

 

M73

132

Steven Graham

M

1973

Master

45-49

Ipswich Weightlifting

195

 

M73

240

Tony Lisciandro

M

1974

Master

45-49

Whitsunday

168

Exemption

M89

246

Jeff Gilbert

M

1974

Master

45-49

Thunder Barbell

150

Exemption

M96

135

Darren Webb

M

1973

Master

45-49

Cougars

205

 

M102

37

Michael Bennett

M

1975

Master

45-49

Stay True

120

 

 

SESSION 7 9.00-10.00am Start 11.00am

F55

220

Kim Walker

F

1977

Master

40-44

Burleigh Barbell

94

 

F59

83

Jade Sharp

F

1980

Master

40-44

BIMSC

90

 

F59

199

Rebecca Kane

F

1979

Master

40-44

Cougars

125

 

F64

168

Elsa Lim

F

1978

Master

40-44

Scorpion Barbell

100

Exemption

F64

221

Marianna Toller

F

1977

Master

40-44

Dungeon Barbell

151

Exemption

F71

88

Tina Cotter

F

1980

Master

40-44

Unattached

125

 

F71

115

Deborah Hastings

F

1979

Master

40-44

Burleigh Barbell

106

 

F71

164

Bronwyn Graham

F

1979

Master

40-44

North Brisbane

146

 

 F76

104

Tarryn  Vine

f

1978

Master

40-44

Cougars

 134

 

F76

250

Susan Hornick

F

1978

Master

40-44

Cougars

150

 

F81

278

Angela Barnas

F

1980

Master

40-44

Sunshine Coast

145

 

F87

160

Telia Tonkin

F

1976

Master

40-44

Milton

85

 

F87+

266

Patricia Crowe

F

1979

Master

40-44

Unattached

90

Exemption

F87+

293

Leah Chandler

F

1978

Master

40-44

Milton

107

Exemption

 

SESSION 8 11.00-12.00pm Start 1.00pm

M67

6

Rodney Hill

M

1979

Master

40-44

Unattached

180

 

M73

264

Matthew Manz

M

1977

Master

40-44

Burleigh Barbell

184

 

M81

10

Brant Petruszewski

M

1976

Master

40-44

Dungeon Barbell

180

Exemption

M81

197

Callum Hannay

M

1979

Master

40-44

Burleigh Barbell

170

 

M89

29

Colin Schram

M

1977

Master

40-44

Burleigh Barbell

233

 

M89

31

Chris Bannon

M

1978

Master

40-44

Unattached

210

Exemption

M89

55

Tavis Watson

M

1977

Master

40-44

Tin Shed

195

 

M89

142

Aaron Gordon

M

1978

Master

40-44

Dungeon Barbell

157.5

Exemption

M89

198

Bobby Johnson

M

1977

Master

40-44

Southside Storm

200

 

M96

140

Ignatius Papenga

M

1980

Master

40-44

Stack City

240

 

M109

33

Adrian Lamond

M

1979

Master

40-44

Ipswich Weightlifting

256

 

 

SESSION 9 Weigh-in 12.30-1.30pm Start 2.30pm

F55

206

Shannon Good

F

1984

Master

35-39

Dungeon Barbell

125

Exemption

F59

47

Gabrielle Snowdon

F

1984

Master

35-39

Cougars

110

 

F64

39

Penny Tudberry

F

1981

Master

35-39

Dungeon Barbell

158

Exemption

F64

213

Daniela Schwarz

F

1985

Master

35-39

Sunshine Coast

90

 

F64

254

Rachel Mc Ewan

F

1983

Master

35-39

Unattached

106

Exemption

F71

128

Debbie Thurlow

F

1983

Master

35-39

Jimboomba Barbell

110

 

F71

184

Rebecca Jakubovsky

F

1983

Master

35-39

Thunder Barbell

100

 

F71

300

Trish Levy

F

1982

Master

35-39

North Brisbane

95

 

F76

111

Rebecca Gowland

F

1984

Master

35-39

Toowoomba

115

 

F76

211

Meagan Wellby

F

1981

Master

35-39

Berserker Barbell

145

 

F87

222

Jacquie Kendall

F

1983

Master

35-39

Stay True

60

 

F87+

299

Rebecca Smith

F

1982

Master

35-39

Milton

95

 

SESSION 10 Weigh-in 2.00-3.00pm Start 4.00pm

M61

163

Lynton Hargrave

M

1985

Master

35-39

Bounce

203

Exemption

M73

180

Greg Oliver

M

1985

Master

35-39

Jimboomba Barbell

168

 

M73

280

David De Rose

M

1982

Master

35-39

Cairns

Green Ants

200

Exemption

M81

146

Tarrant Green

M

1985

Master

35-39

Dungeon Barbell

172

Exemption

M89

44

Malcolm Wright

M

1983

Master

35-39

Dungeon Barbell

235

Exemption

M89

154

Alan (Songhwan) park

M

1983

Master

35-39

North Brisbane

200

 

M89

170

Patrick Reiter

M

1985

Master

35-39

Sunshine Coast

218

 

M96

103

Nathan Mortensen

M

1984

Master

35-39

Unattached

236

 

M96

125

Rohan Cuffe

M

1983

Master

35-39

Milton

220

 

M96

252

Matthew Horrocks

M

1985

Master

35-39

Cougars

210

 

M96

286

Samual Hornick

M

1981

Master

35-39

Cougars

210

 

M109+

73

Jackson Solofa

M

1982

Master/

Guest

35-39

Ipswich

Weightlifting

 

 

 

 

 

COMPETITION INFORMATION

Changes of bodyweight Category for the Masters Competition must be made to the QWA Office by 12.00pm Thursday 12th March via email: qwa@qwa.org OR Text: 0438 031 377

Note: No bodyweight categories or change notifications required for Non-Masters lifters

Photo ID to be presented at Weigh-in

 

ALL COMPETITORS MUST WEAR A ONE-PIECE LIFTING SUIT THAT COVERS THE TRUNK.

COMPETITORS MAY ALSO WEAR:

  • A collarless T shirt under a one piece lifting suit
  • Close-fitting pants under a one-piece lifting suit
  • A full body, one-piece non-patterned unitard under a one-piece lifting suit
  • The top of a non-patterned unitard that covers the elbows under a one-piece lifting suit / or just the bottoms on their own under a one-piece lifting suit

 

COMPETITORS CAN NOT WEAR:

  • Pants and a top instead of a one-piece lifting costume
  • Loose fitting clothing
  • Anything that covers the elbows (apart from a unitard)
  • Any clothing that displays words, slogans, or images other than brand trademarks and/or weightlifting club / team names or logos
  • Lifting belts wider than 120mm

 

 

Rules of competition for Session 2 (Platform 2)

AWF Competition Regulations for Participants Under the Age of 13 Years

 

The Australian Weightlifting Federation (AWF) prescribes the following modified competition regulations to promote safe and enjoyable participation in weightlifting for children who are aged 12 and under at 31 December in the current calendar year (“Child Participants”). These modified regulations apply to weightlifting competitions conducted by the AWF, AWF State Members and affiliated Weightlifting Clubs.

 

The AWF, AWF State Members, affiliated Weightlifting Clubs, and individual members of any of the above who contribute to the organisation and/or delivery of weightlifting competitions have an obligation to take all reasonable precautions to avoid the risk of injury to participants, especially children.

 

Regulations for Open Competitions and Championships – Modified Rules Child Participants must not participate in the same competition sessions as older participants. Exclusive sessions must be conducted for Child Participants only. These sessions may be adjudicated by one Referee.

 

Child Participants must always be supervised and instructed by an accredited AWF Licenced Weightlifting Coach while engaged in weightlifting activities, including competitions.

 

Child Participants must wear clothing that is age appropriate, i.e. not too revealing or suggestive. For example, a T-shirt or singlet that completely covers the torso, and sport shorts, would be an acceptable outfit. They are not required to wear a one-piece weightlifting costume but may do so if they choose. They must wear closed-in shoes that provide protection, grip and stability.

 

Modified barbells, e.g. aluminium bars, plastic discs, plastic collars, etc., may be used by Child Participants in competition.

 

There are no Bodyweight Categories and no Records for Child Participants. Children are encouraged to participate in weightlifting for their enjoyment, and to develop and practice skills. Child Participants are weighed for the purpose of consistency in results management.

 

Weigh-in Procedure for Child Participants • The weigh-in commences one hour before the start of the competition session and lasts for 30 minutes. • The weigh-in is conducted in an open area, or in a room which is open to public view, i.e. the door must remain open when there is a child in the room. • Child Participants may remove their shoes and socks, but otherwise they remain clothed and are weighed in the presence of two adults. • It is strongly recommended that the child’s parent/guardian be present at the weigh-in whenever possible.

 

Results While the focus of the participation of children should be on enjoyment and learning, it is still useful to record results for their own interest and to track their progress. The results of Child Participant sessions should be uploaded to the AWF website along with all other competition sessions. The AWF results system will separate the Child Participants’ sessions from the main competition, in the presentation of results on the website.

Published on 30 Jan 20 - 10:17